Popularne aranżacje wnętrz

Popularne aranżacje wnętrz

Urządzenie przytulnego lub praktycznego wnętrza ma dla współczesnego człowieka niebagatelne znaczenie. Dom czy mieszkanie powinny być bowiem miejscem, w którym przebywamy z przyjemnością i swobodą. Niestety nie każdy potrafi poprawnie zaaranżować swoje pomieszczenia domowe, takie jak salon, sypialnia czy choćby kuchnia i łazienka. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze dodatków, mebli oraz materiałów wykończeniowych na ścianę i podłogę. W zasadzie każdy element wystroju składa się na całość, dzięki której otrzymujemy pożądany efekt. Wiele osób – zresztą słusznie – sugeruje się dzisiaj wskazówkami, które pod różnymi postaciami docierają do społeczeństwa ze strony architektów i znanych projektantów wnętrz. Przykłady w tym kontekście można mnożyć. Warto wspomnieć chociażby o programach telewizyjnych, w których z problemami aranżacyjnymi mierzą się nie tylko doświadczeni projektanci, ale także zwykli ludzie. Coraz częściej inspiracji można szukać także na blogach internetowych, które prowadzone są przez pasjonatów lub doświadczone osoby w branży. Alternatywą pozostają również źródła tradycyjne, takie jak magazyny architektoniczne, w których cenne wskazówki można zrealizować za niewielką cenę. Opierając się na wskazówkach oraz własnych inspiracjach można wypracować własny styl, którego upust zobaczymy potem w naszym domu. Warto dzisiaj wspomnieć o kilku najpopularniejszych stylach, które w ostatnim czasie pojawiają się w polskich domach.

Styl minimalistyczny

W dobie przepychu i mody na wszystko co bogato zdobione, kolorowe i duże szybko zapanowała także inna moda związana z szeroko pojętym minimalizmem. W cenie stało się – przynajmniej w przypadku wnętrza – wszystko to, co minimalistyczne i proste. Warto jednak podkreślić, że prostota charakteryzująca pomieszczenia tego typu wcale nie musi obniżać walorów estetycznych. Wręcz przeciwnie drobne dodatki na tle nieskomplikowanych barw i surowych mebli delikatnie podkreślają kontrasty i proste rozwiązania. Dużą rolę w tego typu pomieszczeniach odgrywają tapety naścienne, ponieważ kolor ścian bardzo podkreśla całą resztę. Nie bez znaczenia pozostają także materiały wykorzystane do położenia podłóg. Styl minimalistyczny podkreślają na przykład płytki ceramiczne. Najlepiej, gdy kafle są duże i kwadratowe, montowane w jasnych kolorach. Wydaje się, że najmniejszy nakład pracy w przypadku tego rodzaju pomieszczeń możliwy jest wtedy, gdy pokoje są przestrzenne i duże metrażowo. Nie oznacza to z kolei, że w małej łazience minimalizmu osiągnąć się nie da. Alternatywą dla takich aranżacji stała się w ostatnim czasie inna aranżacja, zgoła zupełnie inna, jednak tak samo ciekawa.

Styl orientalny

fototapetyOrientalizm to przede wszystkim – przynajmniej w mniemaniu Polaków – wszystko to, co pochodzi z dalekiego zachodu. Wzorzyste dywany, frędzle przy firankach i przyciemniane światło użyte w odpowiednich kontekstach i sposobnościach rzeczywiście może dać fenomenalny efekt. Jedno jest pewne. W orientalizmie trzeba się zatracić. Tego rodzaju style są konikiem dla kogoś, kto naprawdę interesuje się orientalnym stylem nie tylko w kontekście aranżacji. Czym zatem w największej mierze charakteryzują się style orientalne? Przede wszystkim mają w sobie pewną tajemnicę, której takim wnętrzom nie można odmówić. Z drugiej strony nie można scharakteryzować stylu orientalnego w sposób oczywisty. W zależności od zainteresowań pomieszczenia mogą być dla przykładu urządzone w stylu japońskim lub w stylu indyjskim. Każdy z nich ma inne wyznaczniki, dlatego można je dość dokładnie określić lub rozpoznać. Główne kolory dominujące w pomieszczeniach orientalnych to przede wszystkim barwy ciepłe, takie jak zielony, niebieski czy fioletowy i pomarańczowy. W zasadzie wszystko kojarzy się w pomieszczeniach orientalnych z ciepłem i przytulnością, ale jednocześnie pewnego rodzaju tajemnicą. Warto pamiętać, że wspomniane kolory dominują nie tylko na ścianach czy w odbiciu dodatków, ale także w kontekście mebli. Najczęściej styl orientalny pojawia się w sypialniach, ponieważ przy tego rodzaju pomieszczeniach rzeczywiście można puścić wodze fantazji.

Styl wiejski

W ostatnim czasie bardzo popularny – co ciekawe, także w przestrzeniach miejskich – stał się tak zwany styl wiejski. Stylizowanie pomieszczeń na takie, które kojarzą się z sielankową chatką za miastem stało się bardzo potrzebne, ponieważ w dobie dwudziestego pierwszego wieku łatwo można zatracić się w niepotrzebnej i zbyt dominującej nowoczesności oraz innowacyjności. Styl wiejski często pojawia się przede wszystkim w pomieszczeniach kuchennych. Drewniane meble czy ręcznie malowane płytki ceramiczne nad kuchenką to bardzo popularne i łatwo rozpoznawalne wyznaczniki stylu wiejskiego. W przypadku takiej aranżacji często dominują odcienie czerwieni i brązu oraz zieleni. Taki wystrój w dużej mierze wprowadza uczucie spokoju oraz przytulności.

Styl retro

Ze stylem wiejskim wiąże się nieco styl retro, w którym przecież powraca się do tego co dawne, ale niekoniecznie zapomniane. Czym zatem różni się styl retro od stylu wiejskiego? Wydaje się, że w pewien sposób retro jest bardziej wyrafinowane, co innymi słowy rzecz ujmując oznacza, że często stawia się w nim nie na sielankową prostotę, a raczej a stylizowaną elegancję i klasykę. W zależności od zainteresowań styl retro może wyglądać – podobnie jak styl orientalny – bardzo różnie. Dlatego też trudno jest ustalić, jakie dodatki pojawiają się w tym przypadku lub które barwy mogą w pomieszczeniach retro dominować.

Warto pamiętać, że wszystkie aranżacje są dzisiaj możliwe przede wszystkim dzięki producentom mebli czy materiałów wykończeniowych. Elementy takie jak fototapety na ścianę, płytki ceramiczne czy oryginalne meble na specjalne zamówienie znacznie ułatwiają stworzenie wymarzonego stylu w swoim domu. W zależności od tego ostatniego pomieszczenia mieszkalne mogą być oczywiście urządzane w różnych stylach, jednak większość projektantów wnętrz zaleca w tym kontekście jednorodność. Wszystko zależy oczywiście od zainteresowań domowników, ponieważ trudno wymagać od nich, by każda sypialnia została urządzona w odniesieniu do tej samej tematyki.