Czy szkoła muzyczna to dobry wybór dla dziecka?

Czy szkoła muzyczna to dobry wybór dla dziecka?

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą jak zbawienny wpływ na dziecko może mieć muzyka. Z radością obserwujemy naszego maluszka, który zachwyca się dźwiękami i z radością chłonie bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego. Gdy jednak dziecko rozpoczyna edukację szkolną część z nas staje przed dylematem czy zapisać dziecko do państwowej lub prywatnej szkoły muzycznej, a może potraktować zajęcia muzyczne jedynie jako hobby czy zajęcia dodatkowe.

Jak podkreślają nauczyciele muzyki każde dziecko posiada talent muzyczny, u jednych dzieci przejawia on się w zdolności gry na instrumencie, śpiewie czy nadzwyczajnym poczuciu rytmu. Nie każde jednak dziecko musi kończyć szkołę muzyczną w dziennym trybie. Nauka w szkole to godziny treningów i prób, także w czasie wolnym w domu. Do takiej szkoły zapisujmy więc dzieci, w których wyczuwamy prawdziwą pasję do nauki, a także do samodoskonalenia. Pamiętajmy, że dziecko samo powinno wykazywać chęć nauki w takiej placówce, ponieważ tylko tam, pod okiem profesjonalistów może w pełni rozwinąć swoje talenty. Edukacja w tego typu placówkach (państwowych i prywatnych) odbywa się trzystopniowo. Szkoły muzyczne podzielone są na edukację I stopnia (szkoła podstawowa), która trwa od 4 do 6 lat, szkołę muzyczną II stopnia (szkoła średnia) zajęcia w trybie 4-6 lat kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego. Zwieńczeniem edukacji jest nauka w uczelniach muzycznych, które kształcą na poziomie akademickim.

Jeżeli jednak uważamy iż dodatkowe zajęcia w szkole muzycznej w takim właśnie trybie będą dla dziecka zbyt długim obciążeniem, lub też nasze dziecko często zmienia swoje zainteresowania, możemy zapisać je do prywatnej szkoły, w której zajęcia odbywają się w mniejszym natężeniu, np. raz czy dwa razy w tygodniu. Kapodaster – szkoła muzyczna w Poznaniu oferuje zajęcia dla dzieci już od 5 roku życia, dzięki którym nasza pociecha zapozna się z podstawami gry na instrumencie i rozwinie swoje muzyczne umiejętności. Nauka gry na instrumentach to nie tylko doskonały sposób na rozwijanie pasji naszego dziecka, doskonałe zorganizowanie im czasu wolnego, ale także inwestycja w jego przyszłość. Dzięki nauce w szkole muzycznej dziecko łatwiej się koncentruje, szybciej zapamiętuje, a także staje się pewniejsze siebie i radośniej podchodzi do codziennych zajęć. Warto więc pomyśleć o zajęciach muzycznych dla naszego malucha, ponieważ pomogą one w jego wszechstronnym rozwoju.