Inwestor zastępczy – jego zadania oraz obowiązki wobec innych firm

Inwestor zastępczy – jego zadania oraz obowiązki wobec innych firm

Nieruchomości mieszkalne, nowoczesne biurowce czy hale przemysłowe powstają w naszym kraju naprawdę w zawrotnym tempie. Jeszcze dekadę temu nikt nie mógł przypuszczać, że gospodarka w Polsce rozwinie się na tak wysokim poziomie. Sceptycy wierzyli nawet, że kraj dopadnie w końcu kryzys gospodarczy, który przecież zebrał ogromne żniwa w jednych z największych krajów zachodnioeuropejskich. Przewidywania nie okazały się jednak prawdziwe, a w Polsce mimo niżu demograficznego można zaobserwować wzrost kolejnych inwestycji budowlanych, które co istotne cieszą się niegasnącym zainteresowaniem. Wydaje się, że wiele projektów nie mogłoby jednak zostać zrealizowanych, gdyby nie pomoc tak zwanego inwestora zastępczego. Okazuje się, że nawet największe spółki deweloperskie czy inwestorzy potrzebują pomocy przy realizacji różnego rodzaju budów. Nie chodzi tutaj o to, by złapać kilka przysłowiowych srok za ogon, ponieważ nowe nieruchomości rzeczywiście są potrzebne. Nic więc dziwnego w tym, że praca wre, a deweloper nie zawsze wyrabia się z nadzorowaniem wszystkich projektów. Nie jest to jednak rzecz niebezpieczna czy zła, ponieważ właśnie w takich momentach wkracza wspomniany już wcześniej inwestor zastępczy.

Inwestor zastępczy – kim jest i czym się zajmuje w swojej pracy

Inwestor zastępczy to po prostu firma, która podlega firmom deweloperskim podczas wykonywania zadań związanych na przykład z budową nieruchomości. Dzięki niemu deweloper może w jednym czasie przeprowadzać kilka ważnych, niekiedy bardzo skomplikowanych projektów. Wydaje się, że usługi inwestora zastępczego w takich przypadkach rzeczywiście okazują się cenne i niewątpliwie są bardzo potrzebne.

Umowa z inwestorem zastępczym – co zawiera i na czym polega

Co zawiera umowa z inwestorem zastępczym? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Wydaje się, że wszystko zależy od tego, jakie uzgodnienia zostaną opracowane pomiędzy dwoma stronami – inwestorem zastępczym a firmą deweloperską. Nierzadko bywa tak, że inwestor zastępczy zajmuje się wyłącznie wykończeniem mieszkań czy biurowców. Innym razem chodzi właśnie o to, by oddać do użytku nieruchomości w stanie surowym. Jeszcze kiedy indziej inwestor zastępczy zostaje zatrudniony po to, by od zera do ostatniej części zająć się konkretnym projektem. Zazwyczaj – jeśli wszystko pójdzie dobrze – firmy deweloperskie zawierają umowy z tym samym inwestorem zastępczym po raz kolejny. Jest to bardzo wygodne, ponieważ obie firmy się znają i mogą sobie pod każdym względem bez problemów zaufać.

Gdzie szukać inwestora zastępczego – strony internetowe są dziś najpopularniejsze

NieruchomościW dobie dwudziestego pierwszego wieku znalezienie odpowiedniego inwestora zastępczego wcale nie jest tak bardzo ciężkie, jak się niektórym firmom deweloperskim na pierwszy rzut oka wydaje. Co więcej, większość deweloperów korzysta z usług zaufanych i znanych już wcześniej inwestorów. Branża wbrew pozorom nie jest duża, dlatego dość łatwo zasłużyć się lub zniechęcić do siebie inwestorów. Warto dodać, że to właśnie strony internetowe są dzisiaj najpewniejszym źródłem informacji jeśli chodzi o znalezienie właściwego inwestora zastępczego. Co ciekawe, na witrynach znajdują się nie tylko dane adresowe firmy, ale także zrealizowane wcześniej zlecenia. Dzięki temu potencjalny deweloper czy jego firma może sprawdzić, jakie działania nadzorował wcześniej inwestor zastępczy.
Rynek nieruchomości rozwija się – przynajmniej na chwilę obecną – w Polsce w zawrotnym tempie. Nowe i nierzadko innowacyjne nieruchomości są w cenie zarówno jeśli chodzi o mieszkania, domy, hale przemysłowe czy nowoczesne oraz innowacyjne biurowce przeznaczone na wynajem oraz kupno. Inwestorzy zastępczy są więc dzisiaj niezbędni, ponieważ bez nich wiele nieruchomości w ogóle mogłoby nie powstać. Co więcej, ich obecność na rynku znacznie ułatwiaj pracę i życie firmom deweloperskim. Zakres inwestorów zastępczych może być bardzo różnorodny. Wszystko zależy od tego, co znajdzie się w umowie podpisywanej między inwestorem zastępczym a firmą deweloperską czy konkretnym inwestorem. Warto również zaznaczyć, że w trakcie realizacji projektu można wprowadzić do umowy zmiany. Wszystko musi się jednak odbyć za zgodą obu stron (zarówno inwestora, jak i firmy deweloperskiej). Konkretnych inwestorów warto szukać w sieci internetowej, gdzie znajdują się także realizowane przez nich inwestycje, między innymi biurowe, przemysłowe czy stricte mieszkalne.