Jakie korzyści przynosi wypożyczanie aut przez firmę

Jakie korzyści przynosi wypożyczanie aut przez firmę

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej form oferujących wynajem aut zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. Czy takie wypożyczenia mają sens, oraz co o wypożyczeniu wiedzieć musimy przeczytacie w poniższym tekście.

Wypożyczanie aut kojarzy się zazwyczaj z sytuacjami nadzwyczajnymi – wypożyczenia auta w przypadku zepsucia się naszego sprzętu, wypożyczenie na czas wakacji czy podróży służbowej. Formy te są nam znane i często przez nas stosowane. Wypożyczenia auta pozwala nam zachować komfort w czasie podróży służbowej, czy wakacji, ponieważ zyskujemy wtedy świadomość, że to my sami decydujemy o tym, jak zarządzać naszym czasem i nie zależymy od decyzji innych osób. Więcej wątpliwości pojawia się jednak w przypadku wypożyczeń aut przez większe firmy.

W mieście takim jak Poznań wypożyczalnia aut dostawczych znajduje się w wielu miejscach. Jakimi kryteriami kierować się jednak, aby wybrać taką firmę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania? Przede wszystkim zorientujmy się na rynku, sprawdźmy zasady wynajmu, porównajmy ceny. Według badań, wbrew pozorom leasing samochodów pracowniczych jest opcją niezwykle korzystną dla właścicieli firm. Z firmami zajmującymi się wynajmem możemy podpisać umowę leasingu z wykupem (auto stanie się naszą własnością po pewnym czasie) lub leasingu bez wykupu (auto zawsze będzie wypożyczone, nigdy nie stanie się naszą własnością).

Najbardziej korzystny dla przedsiębiorców jest oczywiście wynajem długoterminowy (sektor ten uzyskał w minionym roku prawie 12,5 % wzrost). Wypożyczenie większego auta na czas kilku miesięcy czy lat kosztuje wówczas firmę od 700-1500 złotych miesięcznie. Nie są to więc zbyt duże koszty, zwłaszcza kiedy dodamy iż w przypadku wypożyczenia auta przedsiębiorca nie martwi się o takie kwestie jak ubezpieczenie auta czy jego naprawa. Jeżeli natomiast zdarzy się wypadek, przysługuje nam kompleksowa pomoc oraz auto zastępcze. Nie musimy więc martwić się takimi kwestiami jak rejestracja, ubezpieczenia czy przegląd, ponieważ kwestiami tymi zajmuje się wypożyczalnia. Koszty wynajmu obejmują zarówno wypożyczenie auta, jak i kompleksową obsługę.

Wynajem aut opłaca się zwłaszcza tym przedsiębiorstwom, które zajmują się dystrybucją tylko w pewnym czasie. Kupowanie samochodów w takiej firmie nie jest po prostu opłacalne. Możemy także po prostu wypożyczyć dodatkowe auta w szczególnie natężonym okresie pracy.

Kompleksowa usługa, oprócz wypożyczenia auta, obejmuje pełną obsługę aut, czyli przeglądy, naprawy, całodobowy serwis, pomoc drogową, ubezpieczenia, karty paliwowe. Oczywiście część firm wysoce ceni sobie zdanie klientów, dlatego spełnia także ich osobiste preferencje dotyczące wyboru odpowiednich serwisów, ofert ubezpieczeń itd.

Usługi leasingowe są najczęściej wybierane przez małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ są one w stanie w pełni kontrolować zarządzanie wypożyczanymi autami. Firmy takie korzystają z usług wypożyczalni samochodów na dłuższy czas. Ten roadz usługi nosi nazwę Car Fleet Management.