Kotły gazowe, ciekłe, stałe – którą opcję wybrać

Kotły gazowe, ciekłe, stałe – którą opcję wybrać

W branży grzewczej można w ostatnim czasie zauważyć pewne poruszenie. Z pewnością jest ono związane z tym, że coraz częściej polskie rodziny do swoich mieszkań i domów wybierają nowoczesne kotły oferowane przed producentów działających w branży grzewczej. Jeszcze do niedawna prym wiodły tradycyjne piece (szczególnie w domach jednorodzinnych0, w których paliło się za pomocą węgla. Choć taki sposób przez wiele lat skutecznie wykorzystywano w wielu domach okazuje się, że chętnie zaczęto wymieniać go na prace efektywnych urządzeń, które zaoszczędzają nie tylko czas, ale także siły fizyczne domowników. Jeśli chodzi o same kotły, można dzisiaj wyróżnić kilka rodzajów urządzeń cieplnych tego typu. Najpopularniejszy podział obejmuje rodzaj spalanego paliwa, które jest wykorzystywane po to, by maszyna w ogóle zaczęła działać. Mowa tutaj oczywiście o kotłach na paliwo stałe, kotłach na paliwo ciekłe oraz kotłach na paliwo gazowe.

Kotły gazowe – najpopularniejsze urządzenia cieplne od lat

Nie da się ukryć, iż najpopularniejsze w dzisiejszych czasach są oczywiście kotły gazowe. Z pewnością uużywa się ich o wiele częściej niż kotłów ciekłych czy kotłów stałych. Te pierwsze można spotkać zarówno w domach, jak i mieszkaniach znajdujących się z większych blokach mieszkalnych czy wieżowcach. Co więcej, paliwem kotłów gazowych jest łatwo dostępny gaz ziemny. Wydaje się, że producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kotły gazowe są pożądane przez konsumentów. Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało wiele nowoczesnych, łatwych w użyciu nawet dla laika i w dodatku ekologicznych modeli kotłów gazowych.

Kotły ciekłe – wady i zalety urządzeń

Kotły ciekłe znajdują wiele zastosowań, choć trzeba przyznać, że spotyka się je stosunkowo rzadziej niż kotły gazowe, o których mowa była nieco wyżej. Jeśli chodzi o paliwo w przypadku tego rodzaju urządzeń, najczęściej stosuje się olej. Zaletą tego rodzaju kotłów jest łatwość użytkowania. Szczególnie na przestrzeni ostatnich kilku lat, kiedy to producenci naprawdę starają się dostosować nowe modele do wymagań, które stawiane są z kolei przez konsumentów różnego rodzaju. Warto zaznaczyć, że coraz większą popularność kotły ciekłe znajdują w branży przemysłowej.

Kotły stałe – zastosowanie w domu i przemyśle

Kotły stałe w ostatnim czasie nie przestają być popularne. Ich zastosowanie sięga nie tylko zastosowania stricte w zakresie gospodarstwa domowego, ponieważ równie często stosuje się je w przemyśle. Na przykład do ogrzania fabryk czy różnego rodzaju hal produkcyjnych. Na przestrzeni lat innowacyjność kotłów stałych znacznie się polepszyła. Podobnie zresztą jak to się stało w przypadku kotłów gazowych czy kotłów ciekłych. Jeśli chodzi o kotły stałe, przy tego rodzaju urządzeniach używa się paliwa w postaci węgla. Równie popularne może okazać się jednak drewno oraz kilka innych elementów. Wszystko zależy od tego, jakie paliwo preferuje właściciel kotła stałego.

Inny podział kotłów gazowych

kotły gazoweKotły można dzisiaj dzielić ze względu na różne czynniki. Wymienienie wszystkich podziałów zajęłoby bardzo dużo miejsca, dlatego warto skupić się na tych najbardziej podstawowych. Należy więc wspomnieć chociażby o podziale w zależności od rodzaju nośnika ciepła. W tym przypadku wyróżniamy kotły wodne i parowe. Te pierwsze dzielą się z kolei na urządzenia niskotemperaturowe, średniotemperaturowe oraz wysokotemperaturowe. Warto wspomnieć także o podziale ze względu na temperaturę spalin. Na rynku w tym zakresie można spotkać kotły o nazwie – kotły klasyczne, a także kotły kondensacyjne. Tak różnorodny podział z pewnością wpłynął na to, że modeli na rynku jest dzisiaj naprawdę wiele. Dzięki szerokim usługom klienci mogą z kolei znaleźć taki model, który będzie im odpowiadał pod każdym względem. Jakby jednak nie było należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że każde urządzenie może się kiedyś zepsuć. Warto korzystać więc z usług takich firm, które oprócz sprzedaży urządzenia, będą także świadczyły sprawdzone usługi w zakresie naprawy i serwisu danego sprzętu.

Naprawa i serwis kotłów

Odwiedzając stronę jakiejkolwiek firmy oferującej kotły można szybko przekonać się, że spółki działające w branży grzewczej naprawdę dbają o swoich klientów. Zazwyczaj kupując kocioł w jakimś sklepie otrzymujemy również gwarancję tego, że w razie jakiejkolwiek awarii pracownicy będą w stanie poradzić sobie szybko z problemem. Co więcej, wiele serwisów działa dwadzieścia cztery godziny na dobę i w razie potrzeby można do konsultanta zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Jest to szczególnie istotne dla tych osób, które nie mają doświadczenia z branżą grzewczą i nie umieją poradzić sobie w sytuacjach awaryjnych, związanych z obsługą kotła. Często okazuje się bowiem, że awaria jest zwykłym niedopatrzeniem ze strony mieszkańców, a zmiana ustawień czy wciśnięcie jakiegoś klawisza rozwiążą problem. Z takimi awariami można sobie poradzić telefonicznie, stąd pomysł wielu firm na uruchomienie takiej linii dla swoich klientów.

Bez względu na to, który kocioł wybierzemy, jedno jest pewne – musi on spełniać nasze wymagania pod każdym względem. Różnorodność kotłów na rynku może nieco przerażać laika, jednak pracownicy sklepów działających w branży grzewczej na każdym kroku służą pomocą. Warto kontaktować się z tymi ostatnimi nie tylko osobiście, ale także telefonicznie czy poprzez pocztę elektroniczną. Pomocą są również strony internetowe, na których można znaleźć szereg porad z zakresu branży grzewczej.