Kraty zgrzewane

Kraty zgrzewane

Budownictwo, przemysł i architektura wnętrz to tylko przykłady przestrzeni i branż, w których na co dzień wykorzystuje się kraty zgrzewane. Te niezwykle oryginalne i trwałe materiały stają się podstawą większych całości w bardzo różnych, często niespotykanych miejscach. Coraz częściej pełnią nie tylko rolę praktyczną, ale również funkcję estetyczną. Z powodzeniem sprawdzają się na przykład w przemyśle stoczniowym, w budownictwie ogólnym oraz we wspomnianej już wcześniej architekturze. Ich różnorodność jest naprawdę ogromna, dlatego też wybrane kraty zgrzewane spełniają oczekiwania wielu osób i działalności. Chociażby z tego względu warto wiedzieć na temat tych materiałów nieco więcej. Szczególnie wtedy, gdy zastanawiamy się nad ich zakupem.

Zalety krat zgrzewanych

Podstawową zaletą nowoczesnych krat zgrzewanych jest ich trwałość oraz ogromna wytrzymałość. Dzięki solidnym materiałom stworzona krata jest w stanie przetrwać wiele lat. Nawet wtedy, gdy jest nieustannie użytkowana. Producenci tworzący kraty zgrzewane dbają przede wszystkim o to, by spełniać wszystkie wymagane normy nakładane nie tylko przez polskie prawo, ale również przez standardy Unii Europejskiej. Jak się okazuje unijne wytyczne wcale nie są proste do spełnienia. Plusem krat jest również możliwość ich nieustannej modyfikacji. Dostępne materiały wyróżniają się różnymi elementami związanymi między innymi z wielkością samych krat czy z kształtem oczek. Kolejną zaletą krat jest ich szerokie zastosowanie. Dziś te ostatnie wykorzystuje się w wielu przestrzeniach i miejscach. Co ciekawe kraty można łączyć efektywnie z innymi materiałami, takimi jak stal czy drewno. Jeśli chodzi najważniejsze zalety produkowanych krat zgrzewanych raz jeszcze warto wspomnieć o:

 • wieloletniej trwałości nawet przy intensywnym eksploatowaniu,
 • solidnych materiałach wykorzystywanych przy produkcji,
 • wysokich standardach unijnych,
 • nowoczesnych technologiach stosowanych przy produkcji,
 • elastyczności krat (mogą się łączyć z innymi elementami),
 • wysokich walorach estetycznych krat.

Zastosowanie krat zgrzewanych

Jak się okazuje zastosowanie kraty zgrzewanej jest bardzo szerokie i obejmuje różne przestrzenie. Tego typu materiały pojawiają się przede wszystkim w przemyśle, budownictwie specjalistycznym oraz ogólnym, w przemyśle wydobywczym, a nowoczesnej architekturze, przemyśle stoczniowym czy w energetyce. Kolejne dziedziny i branże z pewnością można byłoby wymieniać w nieskończoność. Jeśli chodzi o konkretne miejsca i przestrzenie, w których pojawiają się kraty zgrzewane, warto wspomnieć między innymi o:

 • rusztowaniach konstruowanych na budowach,
 • elewacjach zewnętrznych budynków mieszkalnych,
 • elewacjach zewnętrznych budynków komercyjnych (na przykład galerie handlowe, nowoczesne biurowce),
 • podjazdach dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach oraz dla rowerzystów czy osób prowadzących wózki dziecięce (zazwyczaj tego typu podjazdy skonstruowane z krat zgrzewanych pojawiają się przy sklepach czy urzędach),
 • oryginalnych ścianach działowych w mieszkaniach, loftach, biurowcach, etc.,
  elementach elewacji wewnętrznej w budynkach biurowych, handlowych i mieszkalnych,
 • ogrodzeniach (na przykład budowanych w ogrodach dla zwierząt),
 • pokryciach wnęk piwnicznych, włazów, kanałów, etc.,
 • meblach konstruowanych z tego typu materiałów (mogą to być na przykład regały na książki),
 • schodach budowanych z krat (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych).

Jak się zatem okazuje, zastosowanie krat zgrzewanych jest bardzo szerokie i wiąże się z wykorzystywaniem różnych przestrzeni. Nie tylko przemysłowych czy handlowych, ale również mieszkalnych. Nowoczesne lofty i mieszkania nierzadko aranżowane są na wnętrza przemysłowe. W takich sytuacjach z pewnością sprawdzą się innowacyjne kraty zgrzewane, które podkreślą klimat i charakter każdego „przemysłowego” domu czy mieszkania.

Zakup krat zgrzewanych

Kupno odpowiedniej kraty zgrzewanej nie jest proste. Szczególnie wtedy, gdy nie bardzo się na niej znamy lub gdy zamawiamy materiał przez internet. Dla chcącego nie ma jednak nic trudnego, dlatego mały research z pewnością rozwiąże każdy problem. Podczas składania zamówienia należy podać kilka niezbędnych informacji, na podstawie których przedstawiciel czy pracownik wybranej firmy będzie mógł zrealizować nasze zamówienie. Podstawowym elementem jest oczywiście wybór materiału, z którego zostanie wykonana krata. Zazwyczaj na stronie sklepu można znaleźć listę dostępnych surowców. Warto sprawdzić, który optymalnie sprawdzi się w naszym przypadku. W zależności od tego, do czego przeznaczymy kratę, wybór może być naprawdę różny. Ważne są również wymiary. Składając zamówienie musimy podać wymiary płaskownika nośnego, wymiary oczek oraz wymiary zewnętrzne. Z reguły na specjalne zamówienie klientów sklepy wykonują kraty zgrzewane o dowolnych wymiarach.

Kraty zgrzewane posiadają wiele sprawdzonych zalet. Popularność takich materiałów z pewnością będzie rosła, ponieważ wzrasta również liczba przestrzeni, w których kraty sprawdzają się naprawdę idealnie.