Kupowanie nieruchomości mieszkalnej

Kupowanie nieruchomości mieszkalnej

Decyzja o kupnie domu czy też mieszkania należy do jednych z ważniejszych w życiu człowieka. Odpowiedni metraż, lokalizacja czy układ pomieszczeń to bardzo istotne zagadnienia, z którymi podczas poszukiwania nieruchomości mieszkalnych trzeba się zmierzyć. Niestety – nieco paradoksalnie – mimo dużego wyboru, często potencjalny kupiec nie może zdecydować się na żadną opcję. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Przede wszystkim duży wybór, który buduje wrażenie, jakoby jedna podjęta decyzja nie była wystarczająca na tle innych dostępnych ofert. Po drugie, osoby szukające mieszkania często nie zastanawiają się nad tym, czego oczekują od przyszłego domu. W efekcie końcowym, odwiedzają różne miejsca, w żadnym stopniu nie zbliżając się do ostatecznego celu. Warto zatem wiedzieć, jak efektywnie i skutecznie poszukiwać mieszkania na współczesnym rynku (czy to deweloperskim, czy to wtórnym). Okazuje się bowiem, że wcześniej czy później taka wiedza może się przydać w praktyce.

Mieszkania dla młodych

Program „Mieszkania dla młodych” jest projektem wdrożonym w życie zaledwie siedem miesięcy temu. Mimo to, skorzystało z niego dotychczas wiele rodzin (zarówno bezdzietnych, jak i posiadających jedno lub więcej dzieci). Warto zaznaczyć, że wspomniany program jest formą dofinansowania państwowego na kupno mieszkania. Spełniając określone wymogi, można ubiegać się o nawet dwudziestoprocentową spłatę kredytu mieszkaniowego. Warunkiem jest między innymi wiek (najmłodszy z małżonków nie może mieć więcej niż trzydziestu pięciu lat) czy też nieposiadanie mieszkania w przeszłości. Warto również zapamiętać, że mieszkania biorące udział w projekcie muszą być nabywane z rynku pierwotnego, a kredyt mieszkaniowy nie może być wzięty na mniej niż piętnaście lat. Mimo dość określonych i surowych warunków, sam program cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi, dla których kupno mieszkania i spłacanie kredytu jest lepszą opcją niż wynajem nieruchomości od osoby prywatnej. Do projektu przystąpiły firmy z miast takich jak Poznań czy Warszawa.

Mieszkania od deweloperów

nieruchomościMieszkania z rynku pierwotnego cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, chociażby w kontekście wspomnianego już wcześniej programu „Mieszkania dla młodych”. Warto jednak zauważyć, że inwestorzy dużą liczbę mieszkań sprzedają również poza projektem. W ostatnim czasie zainteresowanie dotyczy przede wszystkim mieszkań sprzedawanych „pod klucz”. Innymi słowy są to mieszkania z pełną instalacją oraz wykończeniem ścian i podłóg. Jest to opcja idealna dla osób, którym zależy na szybkiej i sprawnej przeprowadzce. Z drugiej strony takie nieruchomości z pewnością są o wiele bardziej kosztowne, aniżeli lokale mieszkalne w stanie surowym czy też mieszkania pochodzące od osoby prywatnej z rynku wtórnego.

Mieszkania z rynku wtórnego

Lokale mieszkalne z rynku wtórnego mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim dlatego, że są tańszą opcją, aniżeli mieszkania deweloperskie. Z drugiej strony do kupna mieszkania używanego trzeba podejść bardziej sceptycznie, aniżeli do kontaktów z deweloperem czy inwestorem. Właściciel mieszkania wtórnego często może przemilczeć pewne kwestie lub przekłamać rzeczywistość. W przypadku kupna nieruchomości na rynku wtórnym warto poprosić przede wszystkim o aktualną wycenę. Dzięki temu żadna ze stron nie zostanie pokrzywdzona. Jeśli właściciel odmówi przedstawienia dokumentu lub zlecenia takiej wyceny, prawdopodobnie ma coś do ukrycia. Takich ofert dla naszego dobra powinniśmy oczywiście w miarę możliwości unikać. Oferty mieszkań wspomnianego typu najczęściej pojawiają się w sieci internetowej.

Kupowanie nieruchomości mieszkalnej rzeczywiście nie należy do najłatwiejszych czynności czy też decyzji podejmowanych w życiu. Warto jednak zaznaczyć, że jest to czas wyjątkowy i często bardzo niepowtarzalny (większość osób kupuje jeden dom czy mieszkanie na całe życie). W obliczu ważności podejmowanych kroków trzeba zadbać zatem o to, by zarówno poszukiwania jak i ostateczny wybór kojarzyły się z dobrymi chwilami. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, z jakimi opcjami mamy dzisiaj na rynku nieruchomości do czynienia. Jeśli chodzi o mieszkanie dla młodych Poznań czy inne duże miasta kierują tego typu oferty do młodych małżeństw oraz rodzin z dziećmi. Alternatywą są inne nieruchomości deweloperskie bądź domy i lokale mieszkalne na rynku wtórnym. Każdy wybór powinien być nie tylko przemyślany, ale również zadowalający każdego domownika.