Co daje profesjonalna wycena?

Co daje profesjonalna wycena?

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż mieszkania, domu, działki budowlanej czy lokalu o charakterze usługowo-handlowym. Do tak dużo przedsięwzięcia należy jednak zatrudnienie osoby, która posiada wiedzę oraz umiejętności pozwalające na sporządzenie realnej, rzeczywistej wyceny naszej nieruchomości. Osobą tą jest z reguły rzeczoznawca majątkowy, który pracuje w biurze nieruchomości. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu merytorycznemu oraz cennemu doświadczeniu, które zdobywa się przez lata pracy w tejże branży, rzeczoznawca jest w stanie określić, jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku nieruchomości i ocenić, czy jest to sytuacja korzystna, czy wręcz przeciwnie, a także jest w stanie przewidzieć, jakie kolejne zmiany i kiedy się pojawią. Wszystko to określa na podstawie analiz i raportów, które skrzętnie odczytuje, analizuje oraz samodzielnie sporządza.

Wycena nieruchomości to określenie jej wartości na podstawie kilku istotnych czynników. Bierze się bowiem pod uwagę wygląd zewnętrzny oraz wewnątrz obiektu, wygląd całego budynku, w którym na przykład znajduje się mieszkanie podlegające wycenie, a także jego stan techniczny oraz wartość terenu, na którym zlokalizowana jest dana nieruchomość. A kiedy konieczne jest sporządzenie wyceny? Przede wszystkim wtedy, gdy nieruchomość jest wystawiana na sprzedaż. Nie ma możliwość podania do powszechnej wiadomości, że jakiś obiekt podlega sprzedaży bez określenia jego konkretnej ceny. Są jednak jeszcze i inne, równie częste sytuacje. Zdarza się bowiem, że to bank zleca wykonanie wyceny nieruchomości, której właścicielem jest klient banku. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, w której klient ten ma dług wobec banku. Wówczas, nieruchomość o określonej cenie stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla banku na wypadek, gdyby klient nie był w stanie spłacić swojego długu. Również podczas ustalania wysokości raty kredytu sporządzenie wyceny nieruchomości bywa konieczne oraz w momencie, gdy otrzymuje się ją w postaci spadku lub darowizny. W takich przypadkach należy określić jej cenę, ponieważ jest to informacja niezbędna do wykonania pewnych działań związanych z podatkami od darowizny lub spadku.

Decydując się na współpracę z biurem nieruchomości, a konkretnie z rzeczoznawcą majątkowym, koniecznie trzeba najpierw sprawdzić jego wiarygodność, rzetelność oraz umiejętności i doświadczenie. Godne zaufania są wyceny ZFD. Warto zapoznać się ze stroną internetową firmy http://www.zfd.com.pl/. Określanie wartości jakiejkolwiek nieruchomości – domu, mieszkania, biura, działki, garażu, magazynu – jest zadaniem, które wymaga rzetelności od osoby, która podejmuje się wykonania go. Nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek błąd, ponieważ może ona nas dużo, dosłownie, kosztować. Wszystko musi być zgodne ze stanem rzeczywistym. To znaczy, określona przez rzeczoznawcę majątkowego cena, nie może być zbyt niska lub zbyt wysoka. W pierwszym przypadku sprzedający obiekt może bardzo dużo na nim stracić, natomiast w drugim – sprzedaż może się opóźniać na skutek braku zainteresowanych odstraszonych zbyt wysoką, zdecydowanie wygórowaną, ceną nieruchomości. Wszystko powinno bowiem zgadzać się z rzeczywistością.

W Internecie można znaleźć aplikację, która pozwala na samodzielne wykonanie wyceny interesującej nas nieruchomości. Program ten został nazwany wyceniarką. Oczywiście można z niego korzystać, tym bardziej, ze jest darmowy. Wystarczy pobrać go z Sieci i zainstalować na swoim komputerze lub w telefonie. Jednak wartość określona za pomocą wyceniarki powinna stanowić jedynie cenę orientacyjną, taką, która ma za zadanie jedynie pomóc zorientować się wartości tego rodzaju nieruchomości. Mimo wszystko konieczna jest współpraca z rzeczoznawcą majątkowym. Warto na przykład skonsultować z nim wartość, jaką określiliśmy za pomocą aplikacji internetowej. Nie należy jednak traktować jej jako jedynego i rzetelnego źródła informacji. Ponadto, osoba fizyczna, jaką jest rzeczoznawca, jest w stanie doradzić nam w pewnym, bardzo istotnych kwestiach. Między innymi warto przedyskutować z nim moment sprzedaży obiektu. Na wciąż zmieniającym się rynku nieruchomości czasami bowiem lepszym rozwiązaniem jest odczekanie pewnego czasu, na przykład jednego, dwóch miesięcy, aby po nim móc sprzedać nieruchomość na znacznie korzystniejszych warunkach. W związku z tym, nie ma to jak współpraca z profesjonalistą z branży zajmującej się nieruchomościami. Nic nie zastąpi umiejętności oraz wiedzy doświadczonego człowieka. Nie warto polegać wyłącznie na programach komputerowych i aplikacjach internetowych, a własna wiedza zazwyczaj okazuje się zupełnie niewystarczająca. Chcąc sprzedać dom, mieszkanie, działkę czy obiekt o charakterze usługowo-handlowym, postępujmy rozsądnie i namysłem. Wystarczy korzystać ze współpracy ze specjalistą, jakim jest rzeczoznawca nieruchomości, znany również jako rzeczoznawca majątkowy. Sprzedaż nieruchomości oraz sporządzenie jej wyceny to poważna sprawa, dlatego nie można pozwolić sobie na jakikolwiek błąd i uchybienie. Negatywne skutki niedopatrzenia mogą być odczuwalne przez długie lata.